Πέμπτη 7 Μαΐου 2015

Στην Α2 Γυναικών ο Φάρος Κερατσινίου!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε του Φοίνικα Πειραιά με 52-55 στον τελευταίο τελικό των πλέι οφ της Α’ΕΣΚΑΝΑ και πανηγυρίζει την άνοδό του στην Α2 Γυναικών!

Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. 1.08’’ πριν από το τέλος, η Εφη Γκριτζά ισοφάρισε σε 50-50 για τον Φοίνικα, η Τσέρου με γκολ φάουλ έκανε το 50-53 για τον Φάρο, η Σαλιάι κερδίζει το φάουλ αλλά αστοχεί στις δύο βολές και παραμένει το 50-53.
Η Γκριτζά δεν έκανε το ίδιο λάθος στην συνέχεια, με 2/2βολές έκανε το 52-53 στα 12’’ για την λήξη αλλά η πολύπειρη Αγγελική Τσέρου κέρδισε με τη σειρά της φάουλ και έκανε το 52-54 με 1/2βολές. Η Οικονομίδη στην συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο για τον Φοίνικα και το τελικό 52-55 διαμόρφωσε με μία βολή η Αράμπαλη λίγο πριν από την λήξη.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣ. 52-55
Διαιτητές: Ραχιώτης Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα 08-15, 25-31, 33-41, 52-55
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Αράπης) : Γκριτζά 10, Λιβανού 4, Οικονομίδου 13(3), Φωτεινοιπούλου 4, Μανουρά 2, Αρχοντάκη 5, Πούλη , Βράκα 14
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Λειβάδης , Ποτόσογλου): Αράμαπαλη 6, Μεγαλαίμου 1, Σαλιάϊ 19, Αθανασίου 3(1), Νεαρχάκου , Τσέρου 20, Μπεράτη , Κρητικοπούλου 2, Κουταλιανού 4